LUCİFER & SATAN – İBLİS & ŞEYTAN

Ezoterizme göre, bilinenin aksine Lucifer ve Satan yani İblis ve Şeytan birbirinden farklı anlamlar taşıyan, birbirlerinden farklı iki ayrı ‘varlık’ ‘sembol’ veya ‘mana’ dır.

Satan, İbreniceden gelir (Shatan) ve hasım veya muhalif anlamına gelir.

Lucifer ise Latincedir ve alev ışığının kozmik taşıyıcısı ( yansıtıcısı ) anlamına gelir ki buda Kundalini enerjisini temsil eder ve Ego tarafından negatif bir şekilde kutuplanırsa, çok büyük yıkıma sürükler ve Satan ,yani İblis kişiliğe dönüşür.

İblis, resmedildiği gibi boynuzlu şeytani değil, karakter bozukluğunun sonucu meydana gelen insan evladıdır.

Diğeri ise, dini bir sembol olan Şeytan’dır, Tanrı karşıtı olan, ahlak düşmanı ve baştan çıkaran….

Oscar Wild’ın meşhur sözü gibi: Şeytan yalnızca sunar, insan isterse seçer. Oscar Wilde…

O bizim dışımızda değil, o içimizde, O egoya teslim olmadığı sürece biziz, yani içten gelen ateşin, kor’un, ateşin ruhu , “ateş perisi” Semender’in yansıması olan Ben. O Alter Ego, yani benlikteki diğer kişi veya diğer Ben’dir.

Samuel Aun şöyle der; “Eğer İblis, arzu, ihtiras, kin ve nefret gibi duygulardan serbest kalırsa, o ışığın kozmik koruyucusuna dönüşür ve bu da yüksek bilincimizin hiyerarşik anlamda en üst mertebedeki meleğidir ,yani en büyük dostumuz diyebiliriz”

Binlerce yıldır, insanlar dünyanın düz olduğuna inanıyorlardı….

Ki, bu düşünce tarzı birileri tarafından bilinçli bir şekilde yeniden hortlatıldı. Benzer şekilde, cehennem hakkında inandırıldığımız her şey, şeytan ve karma dogma, mantıksız batıl inançlar ve aptalca teoriler yüzyıllara dayanmaktadır.

Aynı zamanda medya, popüler müzik, film ve televizyon aracılığıyla düşkünlük, arzu, kin ve nefret modern kültürün bir parçası olmuş durumda. Şeytan ve cehennem sadece harc-ı alem ve değerini yitirmiş sözcükler olarak sarf ediliyor ve gülünç bir hale getiriliyor. Pratik gerçeklik bu şekilde genel kamuoyundan tamamen gizlenmiş bir bilinmeyen olarak bırakılıyor. Sorgulama yetisi, kişisel özgürlüğümüz ve bizlere alıştıra alıştıra uygulanan tekniklerle sistematik olarak yediriliyor.

Doğanın ince boyutları var, yukarıda veya aşağıda olup olmadığını kesin olarak teyit edebilirsiniz.

Hem Şeytan ve İblis’in gerçek kimliğini öğrenmek ve yaşamımızda nasıl daha yüksek bir yol izleyeceğimiz, doğru yorumlamak kaydı ile doğanın güçlerinden öğrenilebilir.

İnanç ve teorilerin yüzyıllardır antik sembollerde, gizli kalması sağlanmış temel gerçekleri açıklayan , katı bilim ,otantik ve manevi gelenekler tarafından desteklenen gerçeği kişi, doğadan kendi deneyimini elde etmek amaçlı , doğru ve pratik adımlarla öğrenebilir.

Yazar: @Emine Altındal

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s