EZOTERİZM

esoterica:

Sadece küçük bir grup tarafından bilinen sırlı konular, batıni bilgiler

esotericism:

Belirli bir insan topluluğunun dışında kimseye bildirilmeyen, yalnızca sınırlı, dar bir çevreye aktarılan (her türlü bilgi, öğreti), Batıni, ezoterik, dışrak karşıtı

Ezoterizm veya ezoterik düşünce sistemi , bilinçli insanın ortaya çıkıp gelişmesiyle başlamış ve farkındalık boyutları enginleşip derinleştikçe uzay gibi kendi içinde büyümüş ve genişlemiştir. Bu öğreti sistemi, temelinde, bilinmeyeni anlamak isteme arzusu ve ulaşılmaza karşı duyulan karşı konulamaz merak ve ihtirasın bir ürünüdür diyebiliriz.

“Mutlak Hakikat öğretisi olan ezoterizm aslında var olanın farkındalığına varılmasının yollarını aktarır.”

Kendi yolunu seçenlere , toplumsal kalıplara ve çevre baskılarına kafa tutanların, merak edenlerin, sorgulayanların ve hayatta duruşlarındaki cesaret yüzünden devamlı göze batanların öğretisidir Ezoterizm.

Bu zorlu ve engebeli yol zaman zaman büyük fedakarlıklar ister. Çoğu “öğrenci” yolunda, aile yaşantısı kuramaz. Yapması gereken ritüel ve izlemeyi arzu ettiği yolu açıklayamaz. Bu tamamen bir kendi kendini eğitme ve disiplin sistemidir. Olmazsa olmazları vardır. Sert kuralları şart koşar.

Öğretinin başında, kişiye bilgiler sembol ve alegoriler ile verilir. Kişinin deneme/yanılma yöntemiyle ustalaşması amaçlanır. Bu her bireyin kendisini son nefesine kadar içinde bulacağı bir öğrencilik halidir. “Oldum” denmemelidir. “Neydim, ne oldum ve daha ne hale geleceğim” diye düşünmek Ezoterizmin ana düşünce kodlaması olmalıdır.

Ezoterizmi incelemeye başladığımızda düşüncelerimizin ve ruhumuzun sınırsızlığını keşfeder, farklı bir özgürleşmenin tadına varırız. Tarihdeki tüm sembolleri incelediğimizde, ilk günden günümüze kadar şekil değiştirmelerine rağmen temelde aynı manayı ve bilgiyi sakladıklarını ve temsil ettiklerini görebiliriz..

İnsanlık geliştikçe ve daha farkında bir varlık haline büründükçe, anlatımların şekli bu öğeleri daha kutsal ve dokunulmaz hale getirmiştir.

Bunun yanısıra yazılarımda devamlı değindiğim önemli bir konu var, oda maalesef kişisel gelişimlerini tamamlayamamış ancak kendilerini “Oldum ben” şeklinde nitelendiren bazı kendini bilmezler bu tarz öğretilerin gücünü kendi egosal lüzumsuzluklarını tatmin etmek için kullanıyor olmaları ve kendi çıkarlarını ön planda tutmaları, boyutsal anlamda Hakikat Yoluna baş koymuş kişi ve grupları yanlış yönlendirmektedir. Etrafımız kendini yaşam koçu veya guru olarak nitelendiren yetersizlerle dolu. Kime güvenebileceğimizi adeta seçemez olduk.

Bütün dinlerde ve ruhani öğretilerde, tarih boyunca Spiritüel bilginin ışığı, kendini çeşitli formlarda göstermiştir. Bu formlar zaman ve mekanın gerekliliklerine göre değişime uğramıştır bazı durumlarda ise bilinçli bir şekilde manipüle edilmiştir.

Yeryüzündeki bütün kalıplaşmış inanç sistemleri kendi içinde değişime uğrar ve temel prensipleri hepsinin aynı kaynağa bağlı olsa da, o ana kaybaktan doğar, büyür, gelişir, bölünür ve ölür. Bu insanlık boyunca hep aynı girdapta bu şekilde tekamül etmiştir.

Yunusun dediği gibi

“Ete kemiğe büründüm

Yunus diye göründüm.”

Hayatımızın amacı yeniden bedenleşmek değildir.

Amaç yeniden bir veya birlik olabilmektir.

Eğer iki olmasaydı, Bir’de olamazdı.

Yolcu olmak veya Han’cı kalmak… Aramızda ancak büyük bir çoğunluk işin kolayına kaçıp, Yan’cı olmayı, bilmedikleri dillerde ibadet etmeyi, kaynakça ait olmadıkları mezheplere gösteriş amaçlı ilgi duymayı tercih ediyor..

İşte tüm kadim inisyasyonlarda, kişinin özünde yeşeren niyet önemli olandır. İstediğimizi söyleyelim veya olmadığımız her kimliğe bürünelim, o ruhun içine düşmüş niyet , kaynağa gidecek kadar olgunlaşmamış ise, Yolcu olmaya devam eder, Bir olmaya çabaladığımız yolda defalarca yeniden bedenlenir ve derslerimizi almaya devam ederiz.

“Gönlün, ne kadar büyük olursa olsun,

O görünmez nesneyle doldur.

Yüreğin mutluluktan dolup taşınca,

Ona istediğin adı ver;

Mutluluk, Sevgi, Gönül, Işık, Tanrı…

İsim gürültüden başka birşey değildir.

Göklerin ihtişamını bizden gizleyen bir sistir…”

Goethe

Yazar: @ Emine Altındal

https://m.facebook.com/emine.altindall/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s