”Komplo Teorisi” terimi ilk kimler tarafından icat edildi

Komplo Teorisi terimi, gizli bir tertibin medyaya veya halka sızması durumunda, o bilginin veya ‘teorinin’ geçersizliğinin altını çizmek, yalanlamak veya bu iddiayı ortaya çıkaran merciileri küçümsemek amaçlı 1960’larda CIA tarafından bilinçli ve planlı bir şekilde ortaya atılmıştır.

Bu terim 1990-2000 seneleri arasında iyice popülerleşmiş ve herhangi bir konuyla ilgili fikri olduğunu sanan ancak kulaktan dolma bilgilere sahip olan kişilerce sıkça kullanılır hale gelmiştir.

Farkındalık yaratmak isteyen, halkı uyandırmaya çalışan ve ciddi araştırmalar yapıp insanların gözünü açmak için hayatlarını ortaya koyan çoğu kişi ‘Komplocu’ veya ‘Komplo Teorisyeni’ olarak damgalanmıştır.

Bu konuyu araştırırken, tarihe bu şüpheyle yaklaşımın Fransız İhtilali’nden hemen sonra başladığını görürüz.

Şüpheli yaklaşım derken, tarihe damgasını vurmuş büyük olayların ardında gizlenen ve bu olayları tetikleyen gizlilik içinde çalışan küçük ancak çok güçlü grupların rol aldığını kastediyorum. ( Fransız İhtilali- Farmasonlar vs. )

İnsanlara bu bakış açısını bazı Fransız ve İngiliz tarihçiler diretseler de, revaçta olan ve popüler tarih bilimcileri tarafından kabul görmedi.

1960’larda FBI ve CAI’in güçlerini COINTELPRO, Mockingbird Operasyonu, MKULTRA ve benzeri işlerde sıkça suistimal ettikleri zamanında bu ‘Komplo Teoricileri’ sayesinde günümüzde biliniyor ve kabul görüyor.

Artık sokaktaki adamın bile, kendisini aşan veya bildiğini sandığı konuya ters düşen her türlü bilgi ve teori için kullandığı bir sözcük haline gelen Komplo Teorisinin mimarları sizce de çok iyi bir iş çıkarmamışlar mı?

Bizlere her ne kadar bazı bilgiler yaban ve olanaksız gelse de, şunu asla unutmamalıyız ki, doğru bildiğimiz çoğu şey yakında yanlış çıkacaktır. Araştırmaya ve öğrenmeye açık olmak, şu kopyala yapıştır zihniyetinden kurtulmamız şart.

Hazırlayan : Emine Altındal

”Komplo Teorisi” terimi ilk kimler tarafından icat edildi” için 4 yorum

  1. Çok öz ve berrak bir yazı olmuş, kaleminize sağlık. Rahmetli babanız da “Komplonun teorisi olmaz, tatbiki olur” diyerek dillere pelesenk edilen komplo teorisi lafıyla malum gizli şebekelerin kendilerini kamufle etmek için yaptıkları bu sulandırma manevralarını çok güzel ifade ederdi. Bomboş, çok bilmiş ve buldumcuk basit insanların, insanlığın köleleştirilmesi için asırlardır siatemli ve organize biçimde çalışan Kabalist yapıları gösterip bireylerin ve toplumların, devletlerin doğru teşhisler yapması için onları bilinçlendirmek için çabalayan kişiler üzerinde maymunların sürüye uymayan maymunları cezalandırmasına benzer bir tutum içinde olmaları çok acı.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s