MANDELA ETKİSİ 🤯

23915F72-53C6-43EC-AFC7-0AD4FF746091.jpegMandela etkisi, birçok insanın geçmişte yaşanan bir olayla ilgili aynı hatalı bilgiye sahip olması durumudur.

Mandela etkisi kavramı ilk olarak 2010 yılında Fiona Broome adlı bir blog yazarı tarafından ortaya atılmıştır. Fiona Broome, kendisinin dışında başka insanların da Nelson Mandela’nın seksenli yıllarda hapiste iken öldüğü fikrine sahip olduğunu fark etti. Gerçek ise Mandela’nın ölümünün 2013 yılının sonlarında gerçekleşmiş olduğuydu. Bu yaygın ve hatalı fikrin neden oluştuğunu merak eden Broome, toplumun büyük çoğunluğunca yaygın olarak yanlış hatırlanan birçok farklı durumla karşılaştı. Hatta bazı kişilerin daha da ileri giderek bu hiç yaşanmamış durumlar ile ilgili ayrıntıları anlattığını fark etti. Bunlardan bazıları:

Amerika’daki eyalet sayısı 50 olmasına karşın, toplumun geneli tarafından 51 veya 52 olarak hatırlanması.

Berenstain Bears isimli ünlü çocuk kitabının adının Berenstein Bears şeklinde yazıldığı iddiası

2016 itibariyle hala hayatta olan Billy Graham’ın cenaze törenini televizyonda izlediğini iddia eden kişiler

1986 yılında meydana gelen Challanger Uzay Mekiği kazasının yaygın olarak 1984 yılında meydana geldiğinin sanılması

Agatha Christie’nin 1926’daki kayboluşundan sonra asla bulunmadığı düşüncesi

Yukarıdaki örnekler gibi günümüzde birçok konuyla ilgili farkında olmadan ve kesinlikle doğruluğundan şüphelenmeden, gerçekliğini savunduğumuz yüzlerce dezenformasyon vardır.

Zihin bu durumda alternatif bir anımsama yaratıyor. İşin ilginç olan yanı, büyük kitleler tarafından aynı alternatif anımsamanın yaratılıyor olması.

Bu durum kimler tarafından ve niçin yartılıyor, neye ve kime hizmet ediyor, bu konuyla ilgili bütün dünyada birçok teori tartışılıyor. Bu fenomen henüz çözülebilmiş değildir.

Tartışılan konulardan bir tanesi şöyle:

Eğer bir kişi Mandela etkisinden haberdar ise, bu durumdan etkilenmeye karşı bir defans geliştirebilir mi, bu mümkün mü?

Bu yüzden midir, hiç bir yerde bu konuyla ilgili net bir bilgi bulunamamakta?

Paralel realitelerin arasında hatıraların kitlesel bir şekilde kayması birçok kişiye göre de CERN deneyinin bir efekti ve bizler üzerinde oynanan bir oyun. Bizler birçok deneye tabi tutuluyoruz. Farkında bile olmadan koskocaman bir labaratuarın deney farelerinden farksız bir şekilde, ister gökten yağan, suyumuza katılan, yiyecek/içeceklerimize konulan kimyasallara veya manyetik alanda yapılan deneylerin kurbanıyız.

Bu konuların hepsi tartışmaya açık, ancak hayat kalitemizi sinsice etkileyen bu durumlara karşı daha fazla farkındalık yaratmamız gerektiği kesin.

”Seni diğeɾleɾinden faɾksız yapmaya tüm gücüyle gece gündüz çalışan biɾ dünyada, kendin olaɾak kalabilmek, dünyanın en zoɾ savaşını veɾmek demektiɾ.bu savaş başladı mı, aɾtık hiç bitmez.”

-Edward Estlin Cummings

Yazı : Emine Altuğ Altındal

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s