Moleküler Pirinç Deneyi 🍚

Bu deney, Japon Bilim insanı Dr.Masaru Emoto’nun Su Molekülleriyle ilgili yaptığı ünlü araştırmasını baz alarak hazırlanmıştır.

Deneyin sahibi John Vincent, 2 hafta boyunca gerçekleştirdiği bu araştırmayı esprili bir şekilde bizlere sunmuş.

Mutfağının doğallığı ve anlatım şekli, bu testi her an hepimizin yapabileceğini bizlere hatırlatmayı amaçlıyor.

Dr. Masaru’nun deneyindeki gibi, 2 ayrı kavanoza doldurduğu haşlanmış pirinçleri, birini Sevgi ve diğerini ise Nefret yazısı olmak üzere etiketliyor. Her gün Sevgi etiketli pirinci alıp ona güzel sözler söyleyip iltifatlarda bulunuyor. Diğerine ise nefret dolu ve aşağılayıcı sözlerle hitap edip, ikisini de tekrar yerlerine kaldırıyor.

4. günden itibaren Nefret edilen pirinç taneleri deformasyon göstermeye başlıyor. Her gün ‘azar işitip’ kötülenen Nefret pirincinin durumu her geçen gün kötüleşiyor ve adeta bir tümör gibi çürümesi ve küflenmesi artıyor.

Sevgi sözcükleriyle, yerle göğün arasına sığdırılamayan diğer pirinç kavanozun içindeyse herşey yolunda gözüküyor. ( Bu şekilde açıklamamın sebebi, John Vincent’in esprili anlatımını sizlere yansıtmaya çalışıyor olmam 🙂 )

2. haftanın sonunda, artık Nefret pirinçleri son nefeslerini verirken, Sevgi kavanozu ilk günkü gibi olmasa da, dimdik ayakta duruyor.

Bu arada her iki kavanozun içinde, aynı süzgeçten alınmış, aynı pirinç olduğunu unutmayalım. Her ikisinin de içinde rezene tohumu bulunmakta.

Vincent, videosunda bu deneyi hepimizin istediği bir yiyecekle yapması için yüreklendiriyor bizi. Verdiği mesaj Dr. Masaru ile aynı:

”Hem dünyamız hem de bizler büyük ölçüde sudan oluştuğumuz için suyun mesajı hepimizin bireysel sağlığı, doğanın yenilenmesi ve dünya barışı açısından muazzam bir önem taşıyor.”

Masaru’nun sözlerini hepimiz dikkate almalıyız, çok geç olmadan. Hem kendimiz, hem Dünyamız açısından söylediği değerli sözleri unutmayalım:

“Yüzyıllar boyunca, insanlık, yeryüzünden sürekli çaldı ve her seferinde geride çok daha kirli bir dünya bıraktı. Ama şimdi su bizimle konuşuyor; su kristalleri aracılığıyla, bilmemiz gerekenleri bize söylüyor. Bugünden itibaren yepyeni bir tarih biçimlendirmeliyiz. Su, kendimize nasıl bir yön belirlediğimizi büyük bir dikkatle izliyor ve kayda geçiriyor. Benim tek arzum, suyun bütün insanlığa verdiği mesajın herkesçe duyulması ve özümsenmesi.”

1 bardak suyun üzerinde, beni hasta ediyorsun, seni öldüreceğim gibi kötü sözler içeren ifadeler kullanıldığı takdirde, bardaktan alınan su molekül örneğinin anlamsız ve karmaşık şekiller aldığı kanıtlanmışsa, kendimize veya çevremize devamlı söylediğimiz yıkıcı ve kötü sözler düşünün bedenimize ve ruhumuza farkında olmadan ne kadar büyük hasar veriyordur.

”İnsan iki ruhludur. İçinde bir iyi bir de kötü köpek kavga eder. Kişi hangisini daha çok beslerse, o kazanır.”

Sevgilerimle Emine

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s