Bir kamuflaj üstadı 🕷🕸

Onu görmekte zorlanabilirsiniz ama o tam oracıkta, o dalın etrafına dolanmış halde duruyor ve mükemmel bir kamuflaj ile avını beklemekte , belkide saklanmakta.

İsmi Dolophones Conifera ve Avustralya kıtasının yerlisi. Kendisini tamamen düzleştirip, kamufle olarak ,istediği bölgeyle bedenini bir etmesiyle tanınır.

Tüm tarih boyunca, örümcekler popüler kültürden mitolojiye ve oradan sembolizme kadar çeşitli alanlarda kullanılmıştır.

Yunan’dan Afrika’ya kadar örümcekler olayların varyetesini sembolize eder. The Lord of The Rings’deki SHELOB’dan tutun Marvel’in Örümcek Adam karakterine kadar insanlara hep ilham kaynağı olmuştur.O bir kötülük ve şer sembolü olarak devamlı ölümcül zehiriyle karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda yine koruyucu ve bir uğur sembolü olarakta anılmıştır.

Örümcek tarafından ısırılanan kurban, yavaş ve acı çekerek ölmeye mahkumdur düşüncesi, örümceklerin lanetli ve şeytani yaratıklar olduğu inancını her zaman desteklemiştir.

Örümcekler asırlar boyunca, mitolojik ve bir çok farklı kültürde tüyleri diken diken eden hikayelerin nesilden nesile anlatılmasına yol açtı. Avlanırkenki sabırları ve vaz geçmemelerinden dolayı, aynı zamanda sarsılmaz bir sabrın da sembolü haline gelmiştir.

Kendileri ağları sayesinde doğanın en büyük matematik üstadları olarak anıldığından, bir çok sanatçıya ilham kaynağı da olmuşlardır.

Bir çok Filozof örümcek ağını bir metafor veya benzeşim modeli olarak kullanmıştır; günümüzde ki en canlı örnek ise şu anda hepimizin takılıp kurtulmak için çaresizce debelendiği World Wide Web, yani Dünya Çapında Ağ, anlamına gelen sanal/siber alem.

Eski Mısır’dan Kızılderili’lere kadar örümceklere hep dişil enerji atfedilmiştir. Mısırda Neith, yani İlahi/kutsal Anne olarak anılır, Kızılderili’ler ise herşeyi/Kainatı yaratan kutsal Ana olarak anılır.

Bir çok inanışa göre, devamlı karşınıza örümcek veya örümcek ağının çıkması, hayatınızda var olan bir sabır veya özgüven noksanlığına delalettir.Sembolizme benim gibi kafayı yoranlar ve bunu bir hayat felsefesi haline getirenler iyi bilir ki, neye mana yükler, neyi özelleştirip neye odaklanırsak oradan evrensel mesajlar bu metaforlar sayesinde gözümüze sokulur.

Bundan sonra hepimizin en az 5 metre çevre içersinde saklanan ev arkadaşlarımıza daha anlayışlı davranmamız ümidiyle 🙂 🕷🕸

Emine Altuğ Altındal

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s